Поштові клієнти – це програми, за допомогою яких ви можете користуватися декількома адресами електронної пошти одночасно, а також отримувати повідомлення з будь-якої поштової скриньки одразу після його надходження на неї та відправляти, коригувати пошту. Щоб отримати можливість користуватися цією службою, ви маєте завести на поштовому сервері скриньку з певною адресою. Знаючи її, інші користувачі зможуть надсилати вам повідомлення не лише з текстом, а й із зображеннями та іншими вкладеними файлами. Для читання та надсилання електронних листів зазвичай використовують програму-клієнт електронної пошти, зокрема Outlook Express, The Bat!
Для підключення адреси електронної пошти в програму вам потрібно створити обліковий запис, ввести адесу та пароль поштової скриньки, протокол сервера вхідних повідомлень та доменні імена серверів вихідних і вхідних повідомлень пошти. В поштовому клієнті можна мати безліч поштових адрес і облікових записів. Для різних користувачів. Кожен обліковий запис(користувач програми) може бути захищений паролем.
Іноді на вашу поштову скриньку приходить спам, можете його просто ігнорувати, а можна поставити в налаштуванні пошти міцніші вимоги до спам-ботів.
Спамом називають рекламні брошури, що підкидують у наші поштові скриньки. Це листи рекламного характеру.
понеділок, 11 грудня 2017 р.
вівторок, 5 грудня 2017 р.
Етикет електронного листування
1.Пишіть коротко, чітко і зрозуміло. Використовуйте короткі речення та короткі абзаци. Речення мають висловлювати закінчену думку. Викладайте думки у логічній послідовності.
2. Стежте за своєю мовою. Перевіряйте правильність написання слів та граматичних конструкцій. Ніколи не виправляйте помилок у чужих електронних листах.
3. Уникайте жартів. Без відповідних жестів, пози, тону голосу (які відсутні при електронному спілкуванні) те, що вам здається смішним, може бути розцінене адресатом як "плоске", а ще гірше — вороже чи образливе.
4. Використовуйте зручний для читання формат: друкуйте в інтервалі один; між абзацами робіть інтервал два.
5. Використовуйте як малі, так і великі літери. Такий текст читати легше, ніж написаний лише малими або тільки великими літерами. Уникайте використання великих літер для виділення головної думки.
6. Використовуйте адекватне, відповідне звертання до особи, якій направляєте лист: електронний діловий лист має в усьому бути діловим та відображати ваш професіоналізм.
7. Уникайте прийнятих у неформальному електронному спілкуванні скорочень та "смайликів" , вони більше підходять для листування з вашими друзями та приятелями.
8. Завжди підписуйте свої електронні листи. Ви можете створити автопідпис у своїй програмі електронних листів: ваше ім'я, назва вашої компанії, відповідні адреса, телефон та номер електронної пошти будуть автоматично з'являтися у кінці кожного вашого листа.
9. Не надсилайте довгих додатків до ваших листів. Якщо вам необхідно відправити великий обсяг матеріалу, зв'яжіться з адресатом та з'ясуйте, чи слід відправляти цей матеріал електронною поштою .
10. Відправляйте електронні листи лише тоді, коли в цьому є реальна потреба. Не закидайте комп'ютери колег, ділових партнерів та клієнтів неважливими і непотрібними повідомленнями. Наприклад, не варто відправляти колезі електронний лист з повідомленням про те, що ви передаєте йому меморандум. Однак якщо ви очікуєте від колеги відповіді на переданий йому меморандум до певної дати і не отримали її вчасно, абсолютно допустимо надіслати йому електронний лист з нагадуванням.
понеділок, 27 листопада 2017 р.
Електронна пошта
Електро́нна по́шта — спосіб обміну цифровими повідомленнями між людьми з використанням цифрових пристроїв, таких як комп'ютери та мобільні телефони, що робить можливим пересилання даних будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-, відеофайли, архіви, програми). Електронною поштою можна надсилати не лише текстові повідомлення, але й документи, графіку, аудіо-, відеофайли, програми тощо. Через електронну пошту можна отримати послуги інших сервісних мереж. Електронна пошта — типовий сервіс відкладеного зчитування (off-line). Після відправлення повідомлення, як правило, у вигляді звичайного тексту, адресат отримує його на свій комп'ютер через деякий період часу, і знайомиться з ним, коли йому буде зручно. Вона схожа на звичайну пошту. Звичайний лист складається із конверта, на якому зазначена адреса отримувача і стоять штампи поштових відділень шляху слідування, та вмісту — власне листа. Електронний лист складається із заголовків, які містять службову інформацію (про автора листа, отримувача, шлях проходження листа), які служать, умовно кажучи, конвертом, та власне вміст самого листа. За аналогією зі звичайним листом, відповідним методом можна внести в електронний лист інформацію якого-небудь іншого роду, наприклад, фотографію тощо. Як і у звичайному листі можна поставити свій підпис. Звичайний лист може не дійти до адресата або дійти з запізненням, — аналогічно і електронний лист. Звичайний лист доволі дешевий, а електронна пошта — найдешевший вид зв'язку. Отже, електронна пошта повторює переваги та недоліки звичайної пошти. Проте у них є і суттєві відмінності. Вартість пересилки звичайної пошти у значній мірі залежить від того, куди вона повинна бути доставлена, її розміру та типу. У електронної пошти такої залежності або немає, або вона досить невідчутна. Електронний лист можна шифрувати та підписувати надійніше та зручніше, ніж лист на папері — для останнього, власне, взагалі не існує загальноприйнятих засобів шифровки. Швидкість доставки електронних листів набагато вища, ніж паперових, та мінімальний час проходження незрівнянно менший. Загалом в залежності від розміру листа та швидкості каналу зв'язку доставка електронного листа триває в середньому від кількох секунд до кількох хвилин. Щоправда, можуть бути затримки через збої в поштових серверах.
понеділок, 23 жовтня 2017 р.
Використання стилів у текстових документах
Стиль - це набір значень властивостей об'єктів певного типу який має ім'я .
Стиль абзаців визначає спосіб вирівнювання абзацу на сторінці , відступи від поля , міжрядковий інтервал тощо.
Стиль таблиці - колір і шаблон ліній меж таблиці , ширину стовпців і висоту рядків та спосіб обтікання таблиці текстом тощо.
Тема документа - це набір узгоджених між собою стилів оформлення об'єктів текстового документа , який має ім'я.
Структура документа - це ієрархічна схема розміщення складових частин документа.
Зміст документа - це перелік назв структурних частин документа , впорядкований відповідно до його ієрархічної схеми , із зазначенням відповідних номерів сторінок.
Стиль абзаців визначає спосіб вирівнювання абзацу на сторінці , відступи від поля , міжрядковий інтервал тощо.
Стиль таблиці - колір і шаблон ліній меж таблиці , ширину стовпців і висоту рядків та спосіб обтікання таблиці текстом тощо.
Тема документа - це набір узгоджених між собою стилів оформлення об'єктів текстового документа , який має ім'я.
Структура документа - це ієрархічна схема розміщення складових частин документа.
Зміст документа - це перелік назв структурних частин документа , впорядкований відповідно до його ієрархічної схеми , із зазначенням відповідних номерів сторінок.
понеділок, 16 жовтня 2017 р.
понеділок, 9 жовтня 2017 р.
неділя, 1 жовтня 2017 р.
понеділок, 25 вересня 2017 р.
вівторок, 12 вересня 2017 р.
середа, 17 травня 2017 р.
середа, 3 травня 2017 р.
середа, 26 квітня 2017 р.
середа, 19 квітня 2017 р.
вівторок, 18 квітня 2017 р.
вівторок, 11 квітня 2017 р.
вівторок, 14 березня 2017 р.
Введення тексту з клавіатури
Робити «пропуск» між словами. Розділовий знак не відривати від слова, за яким він стоїть (між ними не повинен стояти «пропуск»).
Після відкриваючих дужок або лапок зразу писати текст (див. попередній абзац). Закриваючі дужки або лапки писати зразу за текстом.
До і після дефісу не ставити «пропуск» (який-небудь). До і після тире ставити «пропуск» (книга – джерело знань).
Примусово не переходити на новий рядок, це текстовий редактор зробить автоматично.
Після відкриваючих дужок або лапок зразу писати текст (див. попередній абзац). Закриваючі дужки або лапки писати зразу за текстом.
До і після дефісу не ставити «пропуск» (який-небудь). До і після тире ставити «пропуск» (книга – джерело знань).
Примусово не переходити на новий рядок, це текстовий редактор зробить автоматично.
вівторок, 28 лютого 2017 р.
Функції текстового процесора MC Word
В основні функції даної програми входить:
1. Редагування, створення тексту. Збереження документа у вигляді файлу з необхідним розширенням .
2. Пошук необхідного файлу на інформаційному носії (жорсткий диск, флешка, диск, дискета тощо), а також зчитування його з диска.
3. Пошук орфографічних помилок в існуючому тексті і перевірка лексики.
4. Можливість текстe розбивати на сторінки.
5.Користувач може форматувати тексти на свій розсуд.
6.Можливість створювати зміст документа .
7. Робота з вікнами.
8.Роздруковування файлів різних форматів.
9.Видалення об'єктів з файлу, а також їх впровадження туди.
вівторок, 14 лютого 2017 р.
Пошук у Всесвітній мережі
Пошукова система - це веб-сайт , що надає можливості пошуку потрібної інформації в Інтернеті.Існують два принципи пошуку :
1. Тематичний пошук .
2. Пошук за ключовими словами.
Основні правила роботи з пошуковими системами :
1. Ця система дає змогу шукати інформацію за ключовими словами з урахуванням правил української та російської морфології.
2.У запитах , що складаються з кількох слів , Мета не ігнорує так звані '' сто-слова'', до яких належать прийменники , сполучники й частки. Це дає змогу отримати адреси сайтів з інформацією , що повністю відповідає пошуковому запиту.
3. Уводячи запити з кількох слів , треба навчитися користуватися логічним операторами.
4. У пошукових системах логічні та і або записують за допомогою знаків + | .
''...'' - подвійні лапки дають змогу знаходити точне словосполучення , розташоване в них . При цьому зафіксовано і граматичну форму слів.
{ ...} - фігурні дужки дають змогу знаходити словосполучення ,близькі до заданого.
[n, ...] - цей оператор використовують , якщо треба обмежити відстань між словами в запиті.
5. Складаючи запити , ви можете, крім використання логічних операторів , ураховувати відстань між словами . що входять до запиту.
1. Тематичний пошук .
2. Пошук за ключовими словами.
Основні правила роботи з пошуковими системами :
1. Ця система дає змогу шукати інформацію за ключовими словами з урахуванням правил української та російської морфології.
2.У запитах , що складаються з кількох слів , Мета не ігнорує так звані '' сто-слова'', до яких належать прийменники , сполучники й частки. Це дає змогу отримати адреси сайтів з інформацією , що повністю відповідає пошуковому запиту.
3. Уводячи запити з кількох слів , треба навчитися користуватися логічним операторами.
4. У пошукових системах логічні та і або записують за допомогою знаків + | .
''...'' - подвійні лапки дають змогу знаходити точне словосполучення , розташоване в них . При цьому зафіксовано і граматичну форму слів.
{ ...} - фігурні дужки дають змогу знаходити словосполучення ,близькі до заданого.
[n, ...] - цей оператор використовують , якщо треба обмежити відстань між словами в запиті.
5. Складаючи запити , ви можете, крім використання логічних операторів , ураховувати відстань між словами . що входять до запиту.
середа, 8 лютого 2017 р.
Виникнення та принципи функціонування Інтернету . Всесвітня павутина
Інтернет - це міжнародне об'єднання комп'ютерних мереж . Як відомо локальна мережа може бути одноранговою , а може мати виділений сервер , що керує роботою всієї мережі . за пропозицією агенції , передавати дані між комп'ютерами треба було невеличкими порціями (пакетами) , які в разі знищення однієї з ділянок мережі могли б проходити різними каналами зв'язку . Вибирають найкращий маршрут та переспрямовують пакети в разі виникнення проблем на ділянці мережі спеціальні пристрої - маршрутизатори. Якщо на шляху прямування пакета інформація спотвориться , буде зроблено запит до джерела інформації для повторного відправлення пакета. Це підвищує надійність , хоча й зменшує швидкість передавання даних. У цьому полягає один з основних принципів , покладених в основу роботи як Інтернету , так і будь-якої локальної мережі , - принцип маршрутизації пакетів даних .
Маршрутизація - процес визначання шляху в мережі , яким блок даних ( пакет) можна передати адресату ( отримувачу).
IP - адреса - унікальна фізична адреса комп'ютера , під'єднаного до Всесвітньої мережі . Вона має довжину 32 біт , поділених на 4 блоки . З них 2 блоки відведено для адреси регіональної мережі один блок - для адреси локальної мережі і ще один блок - для адреси самого комп'ютера . IP-адресація та маршрутизація пакетів даних - і стали основою функціонування Всесвітньої мережі .
Доменне ім'я - це символьна адреса комп'ютера , підключеного до Всесвітньої мережі . Доменна адреса складається з кількох полів , кількість та розмір яких не обмежено . Доменну адресу читають і обробляють в зворотньому порядку. Всесвітня павутина - один із сервісів Всесвітньої мережі гіпертекстова інформаційно - пошукова система Всесвітньої мережі. В основу технології Всесвітнього павутиння було покладено :
Маршрутизація - процес визначання шляху в мережі , яким блок даних ( пакет) можна передати адресату ( отримувачу).
IP - адреса - унікальна фізична адреса комп'ютера , під'єднаного до Всесвітньої мережі . Вона має довжину 32 біт , поділених на 4 блоки . З них 2 блоки відведено для адреси регіональної мережі один блок - для адреси локальної мережі і ще один блок - для адреси самого комп'ютера . IP-адресація та маршрутизація пакетів даних - і стали основою функціонування Всесвітньої мережі .
Доменне ім'я - це символьна адреса комп'ютера , підключеного до Всесвітньої мережі . Доменна адреса складається з кількох полів , кількість та розмір яких не обмежено . Доменну адресу читають і обробляють в зворотньому порядку. Всесвітня павутина - один із сервісів Всесвітньої мережі гіпертекстова інформаційно - пошукова система Всесвітньої мережі. В основу технології Всесвітнього павутиння було покладено :
1. Система визначення ресурсів URL
2. Протокол передавання HTTP
3. Мову розмічання гіпертексту HTLM
2. Протокол передавання HTTP
3. Мову розмічання гіпертексту HTLM
середа, 25 січня 2017 р.
Комп ' ютерні мережі . Принципи побудови та основні поняття локальних мереж
Абоненти мережі - це об'єкти , що користуються послугами комп 'ютерної мережі за допомогою під'єднаних до неї пристроїв . Це можуть бути окремі комп'ютери ,промислові роботи , станки з числовим програмним керуванням та інші пристрої .
Сервер - це комп'ютер , що надає свої ресурси іншим абонентам мережі , але не використовує їх ресурси . Сервер лише обслуговує мережу .Їх поділяють на виділені та невиділені. Виділений сервер розв'язує лише мережні завдання , а невиділений сервер , крім обслуговування мережі , може виконувати інші завдання . Тип сервера - мережний принтер .
Клієнтом називають абонента мережі , який лише використовує мережні ресурси , але свої ресурси в мережу не віддає . Під сервером та клієнтом часто розуміють не самі комп'ютери , а застосунки , що на них працюють . У цьому випадку застосунок , що лише віддає ресурс у мережу , є сервером , а застосунок , який лише використовує мережні ресурси. - клієнтом.
Комп'ютерні мережі поділяють на локальні та глобальні . Локальною мережою вважають таку мережу , у якій користувачі не помічають наявність самого зв 'язку між комп ' ютерами . тобто локальна мережа має забезпечувати прозорий зв'язок . Основні ознаки локальних мереж :
1. Висока швидкість передавання інформації , велика пропускна спроможність мережі .
2. Низький рівень передавання помилок даних .
3. Ефективний , швидкодійний механізм керування обміном у мережі . що дає їй змогу працювати з великим навантаженням та забезпечує відсутність черги на передавання інформації .
4. Заздалегіть обмежена кількість комп'ютерів , об 'єднаних у мережу.
Глобальні мережі не обмежують кількість абонентів , тому вони можуть об'єднати комп'ютери розміщенні по всьому світу .
Одноранговим називають мережі , що не мають єдиного центру керування взаємодією робочих станцій або виділеного пристрою для збереження інформації. Спосіб з'єднання комп'ютерів у мережу називають топологією мережі , а правила обміну даними - протоколами. Існують 3 базові топології локальної мережі :
1. Шина - усі комп 'ютери паралельно під'єднані до однієї лінії зв'язку .
2. Зірка - це топологія , за якої комп'ютери з'єднані через спеціальний пристрій - концентратор.
3. Кільце - комп'ютери послідовно з'єднано в кільце.
У мережі відбувається багато операцій ,що забезпечують передавання данних від комп'ютера до комп'ютера:
1.Інформацію розбивають на окремі невеликі блоки .
2. Пакети кодують та передають.
3. Робоча станція періодично під'єднується до мережі і перевіряє пакети , що проходять мережею.
4. Пакети розшифровують та поєднують відокремлені блоки.
Сервер - це комп'ютер , що надає свої ресурси іншим абонентам мережі , але не використовує їх ресурси . Сервер лише обслуговує мережу .Їх поділяють на виділені та невиділені. Виділений сервер розв'язує лише мережні завдання , а невиділений сервер , крім обслуговування мережі , може виконувати інші завдання . Тип сервера - мережний принтер .
Клієнтом називають абонента мережі , який лише використовує мережні ресурси , але свої ресурси в мережу не віддає . Під сервером та клієнтом часто розуміють не самі комп'ютери , а застосунки , що на них працюють . У цьому випадку застосунок , що лише віддає ресурс у мережу , є сервером , а застосунок , який лише використовує мережні ресурси. - клієнтом.
Комп'ютерні мережі поділяють на локальні та глобальні . Локальною мережою вважають таку мережу , у якій користувачі не помічають наявність самого зв 'язку між комп ' ютерами . тобто локальна мережа має забезпечувати прозорий зв'язок . Основні ознаки локальних мереж :
1. Висока швидкість передавання інформації , велика пропускна спроможність мережі .
2. Низький рівень передавання помилок даних .
3. Ефективний , швидкодійний механізм керування обміном у мережі . що дає їй змогу працювати з великим навантаженням та забезпечує відсутність черги на передавання інформації .
4. Заздалегіть обмежена кількість комп'ютерів , об 'єднаних у мережу.
Глобальні мережі не обмежують кількість абонентів , тому вони можуть об'єднати комп'ютери розміщенні по всьому світу .
Одноранговим називають мережі , що не мають єдиного центру керування взаємодією робочих станцій або виділеного пристрою для збереження інформації. Спосіб з'єднання комп'ютерів у мережу називають топологією мережі , а правила обміну даними - протоколами. Існують 3 базові топології локальної мережі :
1. Шина - усі комп 'ютери паралельно під'єднані до однієї лінії зв'язку .
2. Зірка - це топологія , за якої комп'ютери з'єднані через спеціальний пристрій - концентратор.
3. Кільце - комп'ютери послідовно з'єднано в кільце.
У мережі відбувається багато операцій ,що забезпечують передавання данних від комп'ютера до комп'ютера:
1.Інформацію розбивають на окремі невеликі блоки .
2. Пакети кодують та передають.
3. Робоча станція періодично під'єднується до мережі і перевіряє пакети , що проходять мережею.
4. Пакети розшифровують та поєднують відокремлені блоки.
Підписатися на:
Дописи (Atom)